Hasznos tippek a felfázás elkerülésére és kezelésére!
A hideg időben sokkal jobban megnő a felfázás esélye, azonban más tényezők is közrejátszanak a gyulladás kialakulásában. Mi okozza? Mik a tünetei? Hogyan lehet kezelni? És meg lehet egyáltalán előzni? Ezek a leggyakrabban felmerülő kérdések ezzel a kellemetlen tünettel kapcsolatban. Mindenre választ ad az alábbi cikk.
Mi okozza a felfázást?
A nők nagyjából fele felfázik legalább egyszer élete során, de sokan, akik hajlamosak erre, akár évente többször is. A felfázást egy baktérium, úgy nevezett E. coli okozza leggyakrabban, ami egyébként is jelen van a végbélben. Ha azonban a húgycsőbe, illetve a húgyhólyagba kerül, irritálni kezdi annak falát, ami roppant kellemetlen érzés lehet. Ez okozza a hólyagfertőzést, vagyis a gyulladást. Vagyis a felfázásnak a tévhittel ellentétben nem sok köze van a hideghez, ugyanakkor a lehűlés elősegítheti a kórokozok terjedését, ezért fontos, hogy mindig melegen öltözzünk.
Mik lehetnek a tünetek?
A felfázásnak számos oka lehet. Az alsó húgyutak gyulladása esetén ilyen például a gyakori vizelési inger, az égő érzés vizeléskor, a fájdalom, de akár hőemelkedéssel, alhasi fájdalommal is számolhatunk. A felsőbb húgyutak gyulladása nem jár nagyobb fájdalommal, azonban sokszor magas láz, deréktáji fájdalom, hidegrázás és rossz közérzet kísérheti.
Hogyan kezeljük a felfázást?
Amennyiben arra gyanakszunk, hogy a felfázás mértéke súlyos, akkor mindenképp konzultáljunk orvosunkkal, mert lehetséges, hogy antibiotikumra lesz szükségünk. Persze enyhébb gyógymódok is léteznek.
A C-vitamin rendszeres szedés savas kémhatásúvá teszi a vizeletet, ami segíti megelőzni a baktériumok szaporodását. Érdemes napi legalább 1000 mg-t bevinni szervezetünkbe. Antibiotikum esetén a C-vitamin szedéséről konzultáljunk előbb orvosunkkal, ugyanis ez esetben lehet, hogy többet árt, mint használ.
Fokozottan ügyeljünk a megfelelő folyadék bevitelre. Igaz, hogy a gyakori vizelés kellemetlenségekkel járhat, ugyanakkor a sok folyadék segít a gyulladást okozó baktériumokat kimosni a szervezetből. Ha a vizelet halványsárga és tiszta, akkor kellő mennyiségűt ittál. Ha sötétebb, akkor még több folyadékra lesz szükséged.
A tőzegáfonya illetve a vörös áfonya szintén csökkenti a gyulladást, ezért érdemes lé formájában fogyasztani, de a kapszulát vagy a teát is kipróbálhatjuk – a legtöbb gyógyszertárban kaphatóak.
A csalán szintén egy roppant hasznos gyógynövény, ha húgyúti fertőzésről van szó. Számos vitamint és ásványi sót tartalmaz, és segít enyhíteni a kellemetlen tüneteket. A legjobb, ha teát készítünk belőle. A filteres változat helyett próbáljunk inkább szálas teát beszerezni. Az itthoni legnépszerűbb drogériákban már kapható ilyen, zacskós verzióban. Egy kis maroknyi levelet forrázzunk le, majd hagyjuk állni 10-15 percet. Ha nem szeretjük az ízét, édesítsük kedvünk szerint.
Legyünk elővigyázatosak!
A leghatásosabb persze az, ha megelőzzük a felfázást. Hideg idő esetén öltözzünk kellően melegen. Székelés után gondosan tisztítsuk meg a területet – nőknél mindig a húgycsőtől a végbél felé! Ne tartsunk vissza a vizeletet, amennyiben nem nagyon muszáj. Igyekezzünk pamutból, természetes anyagokból készül alsóneműt választani és kerüljünk a túl szoros ruhadarabok viselését és persze mindig fogyasszunk kellő mennyiségű folyadékot!